Novinky
Čokoládě bychom mohli přezdívat královna mezi dárky. Jejím darováním dokážete potěšit při nesčetném množství příležitostí. Vhodně zvolená krabička s pralinkami nebo vhodně nakombinovaná bonboniéra dokáže vyjádřit, jak moc pro vás váš blízký znamená – lépe než tisíc slov.
Vydejte se s námi na vlny jemné chuti čokolády a inspirujte se nejnovějšími trendy, které čokoládové dárky posunou ještě o stupínek výše, než jste si mysleli. Ať už chcete čokoládou popřát vše nejlepší k narozeninám, svátku, nebo jen vyjádřit svůj obdiv, darujete chuťový zážitek, který zanechá nesmazatelnou stopu i na duši.
Význam čokolády jako dárku
Čokoláda jako dárek se těší své nestárnoucí popularitě po celá staletí. Její oblíbenost je navíc téměř zaručena napříč různými kulturními prostředími, a tak může dobře posloužit jako dárek i ve společnosti, ve které jste se ještě úplně nerozkoukali.
Ať vyberete malou krabičku pralinek, nebo propracovanou čokoládovou sadu, dokáže za vás velmi srozumitelně vyjádřit vaše nejhlubší pocity.
Čokoláda jako nadčasový symbol lásky
V průběhu času si čokoláda získala prvenství i mezi dárky z lásky. Však se také říká, že láska prochází žaludkem, a u čokolády to platí dvojnásob.
Její hořká chuť s příměsí sladkého tajemství vytváří neobyčejně lahodnou kombinaci, která roztančí chuťové pohárky na jazyku. Ať už se o čokoládu chcete podělit na Valentýna, nebo chcete jenom tak udělat gesto, který ten druhý ocení, nemůžete s čokoládou udělat chybu.
Hodí se pro všechny příležitosti
Nejspíš ani neexistuje příležitost, ke které byste nemohli darovat čokoládu. Bude se vyjímat v lesku oslav, ale také dokáže pozvednout i zdánlivě všední okamžiky. Můžete ji darovat svým nejbližším, ale klidně také jen letmým známým. Čokoláda jako dárek je jednoduše univerzální.
Čokoládové trendy
I ve světě výroby čokolády dochází k neustálé invenci. Do popředí se opět dostávají kvalitní řemeslné výrobky a tematické čokoládové sady, které se těší neutuchající oblibě čokoládových gurmánů. Proto se také čím dál častěji objevují nové netradiční podoby oblíbené kakaové pochoutky.
Sezónní dárkové čokolády
Během celého roku se neslaví pouze narozeniny a jmeniny. Pokud chcete svému blízkému udělat radost při nejrůznějších sezónních oslavách, můžete sáhnout po tematických čokoládách z této oblasti. Darujete tím kouzelný dárek, který dokáže potěšit malé i velké.
Hledáte nějakou drobnost, kterou potěšit kolem Mikuláše nebo Vánoc? Porozhlédněte se mezi vánočními čokoládami. Můžete vybírat z čokoládových vánočních ozdobiček i čokolád ve tvaru dárečků.
Dalším svátkem, kterému by se bez nadsázky dalo říkat čokoládový, je svátek zamilovaných, Valentýn. Darovat tak můžete například valentýnské čokoládové sady s romantickými motivy, které dokážou i beze slov vyjádřit to, co k obdarovanému cítíte.
Valentýnem ale čokoládové svátky nekončí. Trojici ještě doplňují Velikonoce. Pokud držíte velikonoční tradici hledání vajíček v zahradě, zkuste tentokrát hledat třeba krásně barevné čokoládové pralinky, nebo pěkné velikonoční boxy s čokoládovými sadami. Překvapit můžete ale také koledníky, kterým místo klasických vajíček nabídnete ta čokoládová.
Čokoládová přání
I když čokoláda dokáže mnohé říct beze slov, někdy je dobré se tak trochu pojistit. Můžete tak darovat čokoládová přání, která doplní lahodnou chuť čokolády stručným vzkazem. Pokud navíc vyberete luxusní tabulkovou čokoládu, která bude ještě zabalena ve stylovém designovém obalu, bude úspěch více než jistý.
Samozřejmostí je také kvalitní výběr čokolády. Milovníci hořké čokolády jistě ocení kvalitní Bean to Bar nebo Single Origin čokoládu a příznivci sladké bílé čokolády si zase rozhodně pochutnají na vyvážené kombinaci čokolády a ovoce bez přidaného cukru.
Personalizovaná čokoláda jako dárek
Není nic příjemnějšího, než když obdarujete svého blízkého čokoládou, která dokáže odrazit jeho záliby.
Čokoláda podle vkusu obdarovaného
Například čokoláda ve tvaru zvířátek nemusí být nutně určena pouze pro děti. Potěšit jí můžete třeba i zapáleného pejskaře nebo nadšence do exotických zvířat. Milovníky motorismu můžete potěšit čokoládovým znakem jejich oblíbeného vozu nebo motorky, ale také realisticky vypadajícími klíči od vozu. Na první pohled jsou tyto klíče téměř k nerozeznání, tak pozor, ať se vám neroztečou v kapse.
Pokud hledáte vhodný čokoládový dárek k narozeninám, můžete obdarovaného potěšit jeho čokoládovým znamením zvěrokruhu. Musíte ale samozřejmě dát pozor na to, abyste znali skutečně přesné datum narození – jinak by mohlo dojít k politováníhodné záměně.
Zajímavou volbou například ke svátku zamilovaných může být také lechtivá čokoláda s označením 18+. V těchto čokoládových sadách naleznete plno odvážných kousků. Je nutné však dopředu vědět, zda to obdarovaný skutečně ocení.
Tematické čokoládové sady
Proč se omezovat pouze na izolované kousky čokolády, když můžete darovat také celou tematickou sadu, která zaručeně vykouzlí nejeden úsměv na tváři?
Zapáleného kutila jistě potěšíte, když mu k jeho stávající sadě nářadí pořídíte ještě jednu. Čokoládovou. Řemeslně vyráběná čokoládová sada nářadí může být na pohled téměř k nerozeznání od té skutečné, tak pozor, ať nedojde k záměně.
Rozhodně se nemusíte bát obdarovat čokoládovou sadu kohokoliv, kdo žije svou prací. Na výběr máte široké množství tematických čokoládových sad. V nich najdete nejrůznější předměty, které se v dané profesi užívají – ale samozřejmě v čokoládovém provedení. Potěšit pracovní čokoládovou sadou tak můžete třeba lékaře, kadeřnici, ale klidně i IT technika.
Čokoládovou sadou, ale můžete potěšit i sportovce. I ti, kteří se snaží zůstat stále fit, si čas od času dopřejí nějaký ten „cheat day“, tak proč si k tomu nevzít sportovní čokoládovou sadu, která jim připomene jejich oblíbenou kratochvíli. Rozradostnit můžete třeba cyklisty, fotbalisty, tenisty nebo vyznavače fitness.
Exkluzivní čokoláda jako dárek
Čokoláda, která nikdy neomrzí a nevyjde z módy – tak by se daly popsat exkluzivní tabulkové čokolády. Skutečný čokoládový labužník zajisté nikdy neodmítne kvalitní ochutnávku Bean to Bar čokolád, které jsou mezi čokoholiky vyhlášené kvalitním složením. Výrobci těchto čokolád dbají na výběr kvalitních surovin a pečlivě dodržují stanovené výrobní postupy, aby docílili co nejkvalitnější chuti. Mimo to jsou tyto čokolády dodávány v pohledných praktických obalech.
Další možností, kterou každý zkušený čokoholik ocení, jsou Single Origin čokolády. Pojem Single Origin jste mohli zaznamenat už třeba i u kávy nebo jiných výrobků. Znamená to, že pro výrobu dané čokolády bylo použito kakaových bobů pouze z jedné oblasti. Tyto boby jsou pro danou oblast specifické a také unikátní. Chuť těchto čokolád, podobně jako je tomu i u vína, se může rok o roku lišit. Každý kousek Single Origin čokolády je tak jedinečným originálem. Překvapit vás také mohou zajímavými kombinacemi chutí, například kombinací s karibským rumem. Single Origin čokolády se zpravidla prodávají v krásných papírových obalech, takže vám ani nedá moc práce jejich balení.
Máte pocit, že by jedna čokoláda byla přeci jen málo? V tom případě můžete darovat celou degustační sadu exkluzivních čokolád, které se pyšní zajímavými chuťovými profily a třeba i netradičními příchutěmi.
Sladká tečka
Čokoláda má samozřejmě nezastupitelnou roli při nejrůznějších slavnostních okamžicích. Rozhodně bychom ale neměli opomíjet ani její přinos pro zdraví. Pokud je čokoláda konzumována s mírou, může poskytovat i příjemné zdravotní benefity.
Nejvíce se v tomto ohledu mluví o hořké čokoládě. Ta je bohatá na přírodní antioxidanty, které pozitivně působí na kardiovaskulární systém člověka. Čokoláda také může pozitivně ovlivnit činnost mozku a samozřejmě pomáhá uvolňovat hormony štěstí, které přispívají celkové dobré pohodě člověka. Takže až příště darujete někomu čokoládu, darujete mu nejen mlsání, ale třeba i kousek zdraví. A to rozhodně stojí za to.
Chystáte večírek pro své přátele, romantický večer ve dvou nebo si prostě jen chcete udělat hezký večer sami pro sebe? Můžete si dopřát jedinečný zážitek párování čokolády. To se stalo poměrně oblíbenou kratochvílí, jelikož při vhodném párování můžete dosáhnout mnohem intenzivnějšího chuťového prožitku, než když si dopřejete vybrané ingredience samotné.
Vnímejte chuťové profily čokolády
Než začnete připravovat párování, je nutné získat představu o charakteristice jednotlivých potravin. Zaměřte se zejména na chuť, aroma a texturu. Na pomoc si můžete vzít tužku a papír a hodnotit si jednotlivé aspekty na škále od 1 do 10.
Ochutnejte čokoládu
Člověk rozlišuje pět základních chutí. U čokolády však nejvíce vystupují do popředí následující tři.
Sladkost
Při výrobě čokolády bývá do složení přidáván i cukr, aby vyvažoval přirozenou hořkost kakaa. Nejsladší bývají mléčné čokolády.
Kyselost
Kyselost čokolády je závislá na charakteristice kakaových bobů v čokoládě. Mnohem výrazněji vystupuje do popředí u kvalitních hořkých čokolád.
Hořkost dodává chuti čokolády komplexnost. Typická hořká příchuť je dílem kakaové sušiny a nejvýrazněji se projevuje u hořké čokolády
Objevte aroma čokolády
Na vnímání aromatu výrazně podílí náš čich. Narozdíl od pěti základních chutí dokáže člověk rozlišit údajně až nekonečné množství. Zkuste si pro představu ochutnat kousek čokolády se zacpaným nosem a poté bez zacpání nosu. Sami pocítíte rozdíl.
Kakaové aroma
Rozvíjí se zejména při výrobním procesu čokolády. Všímat si můžete zejména zemitých nebo ovocnějších podtónů, které se liší v závislosti na původu kakaových bobů.
Vanilkové aroma
Do mnoha čokolád je přidávána vanilka. Všímejte si, jak výraznou chuť vanilka jídlu dodává.
Praženost
Různá míra pražení kakaových bobů při výrobním procesu ovlivňuje různé chuťové profily čokolád. Při menší míře pražení může mít výsledná čokoláda spíše ovocné tóny a vyšší míru kyselosti, zatímco více pražení zase přidává karamelovější tón
Další aromata
Některé čokolády mohou být obohaceny dalšími chuťovými složkami, jako jsou třeba ořechy nebo koření, které přispívají ke komplexnímu aroma
Vnímejte texturu
Důležitý je také pocit, který ve vašich ústech čokoláda vybudí. Nejčastějšími typy textur čokolády jsou následující.
Hladká textura čokolády
Hladká textura je typická pro kvalitní hořké čokolády. Zanechává táhlý jednolitý pocit, ve kterém vás nebudou rušit žádné malé částečky v textuře.
Krémová čokoláda
Krémová textura čokolády je nejčastější u kvalitních mléčných čokolád, které obsahují také mléčnou sušinu. V ústech se snadno rozpouští a zanechává jemný a krémový prožitek.
Jemná čokoláda
Kvalitně temperovaná hořká čokoláda ve vás může zanechat jemný prožitek, kdy čokoláda krásně klouže po patře.
Křupavá čokoláda
Pokud jsou do čokolády přidány další prvky jako například ořechy, může vám vzniknout kontrastní křupavá konzistence s jemnou chutí čokolády.
Táhlá textura čokolády
Táhlá chuť, která vás donutí více čokoládu žvýkat, se projevuje především u čokolád s přídavkem nugátu nebo karamelu.
Obecné zásady pro párování
Hlavním a nejobecnějším principem párování jakýchkoliv potravin je to, že se snažíte při párování dosáhnout ochutnávky, která bude obsahovat různé vůně, textury a chutě. Díky tomu můžete dosáhnout uspokojivého chuťového zážitku.
Hledejte chutě, které se doplňují
Zaměřte se na kombinace, ve kterých se chutě potravin mohou podporovat a vzájemně zvýraznit. Je důležité věnovat zásadní pozornost zejména aromatu. Pokud proti sobě jdou jednotlivé aromatické složky, vznikne chuťový zážitek, který si určitě nebudete chtít zopakovat. Například čokoláda, karamel a káva obsahují podobné pražené tóny s ořechovým aroma, proto patří mezi oblíbené kombinace.
Nezapomeňte na kontrasty
Možná se vám zdá, že si první a druhá zásada párování tak trochu odporují. Není tomu tak docela. Pokud chcete posunout chuťový zážitek na vyšší level, věnujte pozornost chuťovým kontrastům typu: sladká x slaná, hořká x slaná, nebo sladká x kyselá. Jako ideální proporce se uvádí alespoň 2 chuťové kontrasty.
Kontrastu můžete však dosáhnout i v textuře. Tím se znásobuje celkový zážitek, jelikož nezapojujete pouze chuť. Mezi oblíbené kontrasty patří například: jemné x křupavé, hladké x křehké, táhlé x křupavé.
Zajímavé kontrasty také poskytuje teplota podávaných pokrmů. Zkuste si například na horké čokoládové brownies dát kopeček vanilkové zmrzliny.
Hledejte vyváženost
Chutě, které zkombinujete, by se měly vzájemně doplňovat a nabízet pocit vyváženosti. Snažte se proto chutě kombinovat tak, aby jedna druhou nepřeválcovala. Zvážit byste také měli tělo a pocitovou těžkost dané potraviny. Lehčí složky totiž mohou být velmi snadno přehlušeny těmi těžšími. Například k salátu byste si určitě nedali těžké dezertní víno.
Vezměte v úvahu další regionální produkty
Velmi oblíbeným principem v párování je zahrnování regionálních specifik potravin. Nový zážitek při konzumaci těstovin vám může dodat italské víno, zrovna jako japonský čaj k ochutnávce sushi.
Párování čokolády s nápoji
Při párování čokolády s nápoji se vám naskýtá otevřený prostor pro nejrůznější experimenty. Nebojte se a popusťte uzdu své fantazii.
Párování čokolády s vínem
Mezi vůbec nejpopulárnější kombinace párování se řadí párování čokolády s vínem. Klíčem je najít buď dostatečně zajímavý kontrast chutí, nebo chutě, které se budou dobře rozvíjet a doplňovat.
Párování hořké čokolády s vínem
K párování vybíráme většinou hořkou čokoládu, která má v sobě obsaženo alespoň 70 % kakaové sušiny. Sice by to nemělo být jediné kritérium vašeho výběru, ale pro párování zejména s červenými víny se tento poměr skutečně osvědčil.
Nebojte se však experimentovat a vyberete si různé druhy. Velmi zajímavé možnosti poskytují zejména Single Origin čokolády nebo Bean To Bar čokolády, které je zajímavé kombinovat s různými odrůdami vín z různých oblastí.
Jaká vína se nejlépe hodí k hořké čokoládě?
Na výběr samozřejmě máte široké spektrum kvalitních vinařských produktů. K hořké čokoládě doporučujeme zejména červené víno. Zajímavými a vhodnými odrůdami k párování jsou zejména Cabernet Sauvignon, Primitivo nebo Shiraz.
Náš tip: Dosáhněte luxusního labužnického zážitku spojením Single Origin čokolády a ruby nebo tawny portského vína.
Párování mléčné čokolády s vínem
K párování s vínem se samozřejmě hodí i mléčná čokoláda. Sladké tóny mléčné čokolády se dobře hodí k vínům, která mají zbytkový cukr, a vínům s ovocnými podtóny. V ideálním případě hledejte vína v kategorii pozdní sběr.
Jaká vína se hodí k mléčné čokoládě?
Rozhodně nic nezkazíte červenými víny nebo víny z kategorie pozdní sběr. Z tohoto pohledu by vaší pozornosti neměly uniknout odrůdy jako Merlot, Primitivo nebo pozdní sběr ryzlinku.
Náš tip: Vytvořte ostrý kontrast spojením šumivého vína a mléčné čokolády Pro optimální efekt hledejte šumivá vína s označením brut.
Párování bílé čokolády s vínem
Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Skutečně kvalitní bílá čokoláda je vyrobena ze 100% kakaového másla. Pro párování s vínem se samozřejmě také hodí, jen musíte pečlivě vybírat.
Jaká vína se hodí k bílé čokoládě?
Sladká chuť bílé čokolády se hodí k bílým sladkým vínům s ovocnými tóny, jako jsou například ledová vína.
Náš tip: Dopřejte si bílou čokoládu s lehkým ovocným červeným vínem, jako je například rulandské modré nebo Beaujolais.
Párování s kávou
Spojení kávy a čokolády se nabízí jako přirozená volba. K hořké čokoládě vybíráme sladší kávu, dobré je volit kávy, které pochází z Indonésie, Guatemaly, Brazílie nebo Etiopie. Oproti tomu k mléčné čokoládě vybíráme spíše kávy s vyšší kyselostí nebo hořkostí, jako jsou například kávy z Kolumbie, Keni, Sumatry, Jemenu, Etiopie a Konga. Bílá čokoláda nejlépe padne ke kávě z Kolumbie nebo Kostariky.
Při ochutnávání se nebojte experimentovat s různými variantami přípravy kávy od překapávané kávy, espressa až po cold brew. Zajímavé také může být ochutnávat čokoládu s kávou různé teploty, pokaždé se vám totiž otevře různé chuťové spektrum.
Náš tip: Vyzkoušejte jedinečné spojení chuti Single Origin čokolády a Single Origin kávy.
Párování s čajem
Pokud nejste zrovna milovníky kávy a preferujete spíše popíjení čaje, může vás oslovit kombinování čokolády a čaje. Je samozřejmě klíčové volit ke kvalitní čokoládě kvalitní čaje.
K hořké čokoládě je dobrou volbou jemná chuť bílého čaje, ale rozhodně vyzkoušejte i kombinaci se zeleným, jasmínovým nebo černým čajem. Chuť mléčné čokolády nejlépe akcentuje bylinný čaj Oolong nebo Darjeeling. Oolong a matchu můžete vyzkoušet také k bílé čokoládě.
Náš tip: Vyzkoušejte jemné spojení Bean To Bar čokolády a černého čaje Earl Grey.
Párování čokolády s jídlem
Párování čokolády s jídlem vám může přinést nový a svěží zážitek z vaší oblíbené pochoutky. Zajímavý rozměr párování přidává především rozmanitost textur, které k sobě můžete přiřadit.
Párování se sýry
Může to znít jako neobvyklá kombinace, ale párování s měkčími sýry jako brie nebo gouda může být skutečně zajímavým zážitkem. Obecně se k párování se sýry příliš nedoporučuje mléčná čokoláda, jelikož kombinace dvou výrobků s obsahem mléka může být pro vaše chuťové pohárky přespříliš.
K párování se sýry volte proto spíše hořkou čokoládu. Nemusíte se také bát sáhnout po ochucené čokoládě, tu ale volte spíše k vyzrálým kouskům sýra.
Náš tip: Doplňte pikantní chuť vyzrálého sýra s modrou plísní kvalitní hořkou čokoládou.
Párování s ovocem
Přiřazování chutí ovoce a čokolády může být nejjednodušší cestou, jak začít svou degustátorskou cestu. Porovnáte různé textury a kyselejší nebo sladší chuť ovoce může vhodně podtrhnout přirozenou chuť vámi vybrané čokolády. Jaké ovoce se nejlépe hodí na párování s čokoládou?
- Bobule – Vyzkoušejte například kombinaci čerstvých jahod a hořké čokolády, případně bílé čokolády s malinami.
- Citrusy – Zajímavou kombinací může být hořká čokoláda s plátky pomeranče nebo mléčná čokoláda s plátkem grapefruitu.
- Tropické ovoce – Nabízí pestré možnosti zkoušení nejrůznějších chutí. Ochutnejte hořkou čokoládu s plátky manga nebo bílou čokoládu s kouskem ananasu.
- Peckoviny – Mezi oblíbené kombinace s peckovinami patří například třešně s hořkou čokoládou nebo broskve s bílou čokoládou.
- Sušené ovoce – Bádat můžete také ve vodách sušených plodin. Dopřejte si tmavou čokoládu se sušenými brusinkami nebo bílou čokoládu se sušenými meruňkami.
Další možnosti párování
Sýry a ovocem to samozřejmě nekončí. Můžete zkoušet párovat různé chutě a textury. Nebraňte se ani tomu, že zkusíte spárovat čokoládu s ořechy, nebo s různými slanými pochutinami včetně preclíků.
Překvapení v každém kousnutí
Objevování nových chuťových dimenzí čokolády vám přinese nové a nečekané chuťové zážitky, které vám mohou pomoci objevit chuťové preference, o nichž jste možná ještě ani vy sami nevěděli. Ať už rádi experimentujete, nebo se raději držíte ověřené kombinace chutí, párování čokolády se může také stát oblíbenou kratochvílí v dobré společnosti vašich přátel. Na nic nečekejte a vrhněte se do poznávání nečekaných překvapení, která se nabízí s každým kousnutím.
Představte si místo, kde vás přes nos okamžitě praští omamná vůně lahodné čokolády a na každém rohu uvidíte množství exkluzivních výrobků vaší oblíbené kakaové pochoutky. Jako byste se ocitli na místě, kde čokoláda není pouhou pochutinou, ale především kulturou a uměním. Vítejte ve světě čokoládových festivalů, kde vašim chutím nebude stát v cestě žádná překážka.
Že se konají hromadné akce pro všechny mlsné jazýčky, které mají zalíbení v kakaových tónech těch nejlepších čokolád na světě, to snad nikoho nemůže překvapit. V tomto článku postupně navštívíme konkrétně 5 světových čokoládových festivalů. Všechny tyto festivaly pojí to, že jsou mimo jiné cílem těch nejlepších čokoládových mistrů na světě.
Salon du Chocolat
Salon du Chocolat je jedním z nejprestižnějších a pravděpodobně největších čokoládových festivalů na světě. Vše začalo v roce 1994, když se na společné večeři sešli dva milovníci čokolády, Silvie Douceová a Francois Jeantet – a právě zde poprvé zazněla myšlenka na uspořádání čokoládového festivalu.
O rok později se jejich nápad stal realitou a čokoládový festival v Paříži přivítal ve svých branách 40 000 návštěvníků. O tom, že se akce stala skutečným fenoménem mezi milovníky čokolády, svědčí už jen to, že od té doby se průměrná návštěvnost vyšplhala až ke 110 000.
Získejte nevšední zážitky
Salon du Chocolat se každoročně koná v říjnu a nejenže na něm můžete ochutnat celou řadu mistrovské čokolády, ale také získáte celou řadu nevšedních zážitků. Namátkou se můžete těšit na čokoládovou módní přehlídku, živé ukázky od předních čokoládových mistrů, čokoládové sochy nebo také juniorskou cukrářskou show, kde se můžete naučit, jak si připravit jednoduché pochutiny sami ve vaší kuchyni.
Poznejte intenzivní chuť kakaa
A co můžete ochutnat? V podstatě všechno, co si dokážou vaše chuťové buňky představit. Můžete si dopřát kvalitní řemeslnou čokoládu jako například čokoládové pralinky, ganache a čokoládové lanýže. Pozadu nezůstávají rozličné tabulkové čokolády a tyčinky. Pokud se budete chtít zahřát, určitě vám přijde vhod horká čokoláda, a pokud se budete chtít naopak zchladit, tak si můžete dopřát exkluzivní čokoládovou zmrzlinu. Opravdu intenzivní kakaovou chuť můžete zažít díky speciálně upraveným kakaovým hrudkám z pražených a drcených kakaových bobů.
Pořadatelé se samozřejmě snaží program festivalu každý rok obměňovat, jisté však je, že vaše chuťové pohárky budou bohatě uspokojeny každý rok.
Koncept světového významu
Ze Salon du Chocolat se stala akce celosvětového významu. Tento koncept se totiž ukázal natolik žádaným, že se akce koná v různých lokalitách po celém světě, jako například New York nebo Brusel. Při pořádání Salon du Chocolat v daných lokalitách je vždy brán zřetel na specifické chutě a kulturu daného pořadatelského města, a tak můžete navštívit stejnou, a přesto jinou akci.
EuroChocolate – Perugia, Itálie
Dalším významným čokoládovým festivalem v Evropě je EuroChocolate, který se každoročně na deset říjnových dní dní usídlí v hlavním městě italské Umbrie, Perugii. I když se nejedná o jediný čokoládový festival v Itálii, tento je unikátní tím, že jako jediný zabírá celé historické centrum města.
Každoročně zde můžete ochutnat čokolády od větších výrobců, jako je například Lindt nebo Perugina (nyní pod koncernem Nestlé), ale také výrobky menších, převážně italských čokolatérů.
Navštivte unikátní čokoládový trh
Centrem celého festivalu je čokoládový trh, kde každoročně vystavuje více než 100 výrobců čokolády. Zde si můžete zakoupit vše, po čem budou bažit vaše chutě. Pořídit si můžete čokoládové pralinky, čokoládové lanýže, tabulkovou čokoládu a také baci.
Baci (z italského bacio v překladu polibek), je asi nejznámější laskomina z dílny Peruginy. Jedná se o čokoládovou pralinku s nugátem a lískovými oříšky. Tyto pralinky se proslavily nejen svou chutí, ale především svým obalem. Každý totiž ukrývá speciální poselství o lásce, dokonce až v pěti světových jazycích.
Nenechte si ujít čokoládové sochy
Mimo čokoládové degustace a živých cukrářských show patří každoročně mezi lákadla festivalu také výstavy a přehlídky. Pokud budete mít možnost festival navštívit, určitě byste neměli minout výstavu čokoládových soch. Tato exhibice se rok od roku mění, jelikož pořadatelé festivalu zastřešují každý ročník originálním tématem.
Festival Chocoa – Amsterdam, Nizozemsko
Amsterdam je pravděpodobně největším přístavem, kam putuje kakao. Proto není ničím překvapivým, že i zde můžete navštívit velký čokoládový festival. Z počátečních 20 stánků v Námořním muzeu a akce v průběhu let rozrostla do rozměrů mezinárodně uznávané události. Festival se tradičně koná ke konci měsíce února a probíhá po dva až tři dny.
Udržitelnost jako priorita
Celý festival se nese v duchu udržitelnosti a kvality produkce kakaa. Mimo části pro širokou veřejnost se v rámci festivalu konají přednášky a konference. V rámci nich prezentují účastníci různé inovace nebo nápady, které směřují právě k udržitelnosti kakaového průmyslu. Produkce kakaa by totiž neměla být prospěšná jen pro koncového spotřebitele, ale také šetrná k životnímu prostředí a neměla by vykořisťovat zemědělce.
Poučte se a ochutnejte
Účastníci akce mají možnost nejen ochutnávat nejrůznější kakaové pochoutky, ale mají možnost se v rámci festivalu také vzdělat. Doprovodný program festivalu poskytuje možnost účastnit se workshopů a veřejných ukázek práce zručných cukrářů.
V rámci tohoto programu se můžete naučit techniky degustace čokolády, nebo se zdokonalit v párování čokolády s dalšími potravinami, typicky třeba s vínem. Díky doprovodnému programu se můžete také dozvědět více o produkci kakaa a postupech používaných při výrobě čokolády.
chocolART – Tübingen, Německo
Mezi další populární čokoládové festivaly patří chocolArt, který se každoročně koná v prosinci v malebném univerzitním městě Tübingen. Kdybyste toto město hledali na mapě, zabloudíte prstem do západního Německa, konkrétně do Bádenska-Württemberska. Díky příhodné době konání se také jedná o ideální příležitost, jak na poslední chvíli stylově vyřešit vánoční dárky.
Vybírejte na trhu s čokoládou
Žádný čokoholik by si neměl nechat ujít místní trh s čokoládou. Můžete se na něm seznámit s prací četných čokolatérů z různých koutů světa, své zastoupení zde mají i výrobci kakaa. Díky hojné účasti vystavovatelů se vám tak otevírá široká škála chutí a vy si zde můžete zakoupit kvalitní řemeslnou čokoládu.
Rozhodně nebudete zklamáni, pokud máte rádi ručně vyráběné pralinky, čokoládové lanýže, čokoládové tyčinky a další kakaové mňamky. Abyste nemuseli kupovat zajíce v pytli, tak mnoho vystavovatelů také nabízí ochutnávku své čokolády, abyste si skutečně koupili tu, která nejvíce vyhovuje vašim chuťovým pohárkům.
Nasyťte i další smysly
Na chocolARTu nemusí nutně mlsat jenom váš vytříbený jazýček. Festival nabízí i jedinečné čokoládové expozice, které jsou pro změnu pastvou spíše pro oči. Podobně jako na jiných čokoládových festivalech zde můžete obdivovat čokoládové sochy, které vždy umělci zhotovují na předem zadané téma. Témata se každý rok samozřejmě obměňují, a tak při opakované návštěvě festivalu uvidíte pokaždé zbrusu nová díla.
Některé expozice jsou dokonce interaktivní, a vy tak můžete sledovat naživo zblízka proces výroby uměleckých děl z čokolády. Můžete tak získat cenný náhled do procesu výroby čokolády.
Obohaťte se o jedinečné zážitky
V rámci festivalu máte skvělou příležitost získat nevšední zážitky. Stačí se jen účastnit některého z workshopů, kde si například můžete vyzkoušet výrobu vlastní pralinky. Pokud raději spíše ochutnáváte, můžete se zúčastnit řízené degustace nebo workshopu párování čokolády s nejrůznějšími potravinami.
Komplexní zážitek je umocněn dalším doprovodným programem,jako jsou nejrůznější hudební vystoupení nebo příhodně vytvořená meníčka v místních restauracích, samozřejmě tím máme na mysli čokoládové ladění.
The Northwest Chocolate Festival – Seattle, USA
Pokud se na svých cestách za čokoládou rozhodnete opustit Evropu, rozhodně byste si neměli nechat ujít říjnový Northwest Chocolate Festival v Seattlu. Tento festival se stále dere do popředí pozornosti, a není tak ničím překvapivým, že v severní Americe patří mezi nejznámější čokoládové festivaly – když samozřejmě pomineme Salon du Chocolate v New Yorku.
Poznejte řemeslné čokolády ze zámoří
Tento čokoládový festival se zaměřuje především na řemeslné výrobce čokolády, a tak můžete každoročně obdivovat čokoládu od více než 150 vystavovatelů z více než 25 zemí světa.
V jedné velké hale tak můžete ochutnávat a nakupovat čokoládu menších producentů především jiho- a severoamerické provenience. Festival je proto ideální příležitostí pro hledání nových chutí čokolády. Své nezastupitelné místo zde mají také výrobci čokolád typu bean to bar.
Získejte povědomí o udržitelnosti čokolády
Zásadním tématem tohoto festivalu je zejména ekologičnost výroby čokolády, její udržitelnost, ale také etické výzvy, před kterými čokoládový průmysl stojí. Proto jsou na festival hojně zváni i pěstitelé kakaových bobů a výrobci kakaa, aby účastníci festivalu získali lepší vhled do produkce své oblíbené krmě.
Značnou pozornost získává v rámci festivalu systém fair trade obchodu, a tak organizátoři podporují přímé kontakty mezi čokolatéry a producenty kakaa a kakaových bobů. Výrobci eticky nezatížených produktů mají na festivalu zvláštní vystavovací oddíl, kde mohou mimo svou čokoládu také sdílet své zkušenosti.
Rozklíčujte původ kakaa
V rámci dalších festivalových zážitků můžete samozřejmě navštívit řízené degustace čokolády s odborným výkladem. Můžete se tak naučit rozpoznávat jedinečnou chuť kakaa a určit, z jakého regionu pocházely kakaové boby zpracované pro výrobu té konkrétní čokolády. Nechybí samozřejmě ani workshopy na párování čokolády s dalšími pochutinami, jako je víno, káva nebo sýr. V rámci festivalu jsou také udělovány ceny za nejlepší čokoládu.
Kam vyrazíte?
Ať vyrazíte na kterýkoliv čokoládový festival, jistě nebudete zklamáni. Kdyby nic jiného, alespoň se dostanete na místo, kde se setkáte s dalšími čokoholiky, pro něž je čokoláda zásadním tématem. Kteří nesnědí na posezení tabulku čokolády jen proto, že mají momentálně komplikované období, ale snědí ji proto, že je lahodným pohlazením jejich duše a samozřejmě chuťových pohárků.
Tak batůžek na záda a vzhůru na cesty za čokoládou! Na cestu si případně můžete přibalit něco z našeho e-shopu, a nažhavit tak své chuťové buňky na další ohňostroj chutí.
Právě jste si udělali železnou zásobu mlsání pro radost, horší časy a náročné dny? Leží tak před vámi výzva, čokoládu uskladnit, aby až po ní budete chtí sáhnout, byla v co nejlepší kondici. Aby se nejen neroztekla, ale také si zachovala svou specifickou strukturu, chuť a vůni. A každý druh čokolády si navíc žádá speciální zacházení! Proto jsme pro vás připravili tento článek – dozvíte se, proč je správné skladování čokolády klíčem k dokonalému požitku a také jak jednotlivé druhy čokolád co nejlépe skladovat.
Proč vhodně uskladnit čokoládu
Možná nejste ten typ čokoholika, který všechno spořádá do 24 hodin od nákupu. V tom případě byste pro maximalizaci požitku z čokolády měli přemýšlet o tom, jak čokoládu uskladnit. Správné uskladnění totiž prodlužuje trvanlivost čokolády a vy si ji i po delší době budete moci vychutnat bez obav o její kvalitu.
Zachovejte jedinečnou chuť a strukturu
Jelikož čokoláda obsahuje rozpuštěné tuky a kakaovou hmotu, stává se velmi náchylnou na teplotní výkyvy. Možná se vám někdy stalo, že se na povrchu čokolády vytvořila bělavá vrstva a vy jste čokoládu z obavy o její životnost raději vyhodili.
Tomuto jevu se říká tukový výkvět a vzniká právě důsledkem nesprávného skladování. Sice se nejedná o zdravotně závadnou záležitost, ale přesto vám může tato nová senzorická vlastnost čokolády být nepříjemná a degradovat váš chuťový zážitek.
Co při skladování ovlivňuje kvalitu čokolády
- Teplota – Ideální teplota skladování čokolády je mezi 13 a 21 °C. Vyšší teplota může vést k jejímu roztátí a nižší teploty podporují výsev tukového nebo cukrového výkvětu.
- Vlhkost – Pokud bude čokoláda skladována v příliš vlhkém prostředí, změní se její povrchová struktura z lesklé na matnou.
- Světlo – Ideální podmínky pro skladování čokolády jsou s minimálním přístupem světla. Světlo totiž působí na chuť čokolády, ale i na její barvu.
- Okolní pachy –Čokoláda může velmi snadno nasát okolní pachy. Proto byste ji měli skladovat v místě, kam k ní nepronikne žádný okolní pach.
Vyberte správný obal
Čokoláda je choulostivější potravina, než jste si možná mysleli. Je opravdu důležité chránit ji před teplotními výkyvy, výraznými okolními pachy, před nadměrnou vlhkostí a před světlem. Proto musíte pečlivě vybírat takový obal, který všechta tato rizika sníží na minimum.
Ideální obaly pro skladování čokolády
- Alobal – Řada tabulkových čokolád a tyčinek má tuto vrstvu již od výrobce. Pokud jste ji porušili nebo máte výrobek bez ní, určitě neuděláte chybu, pokud tuto ochrannou vrstvu vytvoříte. Alobal totiž chrání před vlhkostí, pachy a především také před světlem.
- Potravinářská folie – Díky své povaze může ochránit čokoládu před vlhkostí. Možná ji oceníte při skladování čokoládových lanýžů nebo tyčinek.
- Utěsněné sklenice/dózy – Hodí se jako další vrstva ochrany. Použít můžete plast i sklo, důležité je, aby se zamezilo přístupu vzduchu.
- Vakuování – Pokud to chcete dotáhnout ještě dále, můžete čokoládu uskladnit ve vakuové dóze nebo pytlíku a vysát vzduch úplně.
Přečtěte si také: Jak vybrat ten nejlepší dárek pro milovníka čokolády
7 mýtů o skladování čokolády
Možná jste slyšeli spoustu dobře míněných rad o tom, jak uskladnit čokoládu. Ne všechny rady jsou ale správné. Podívejte se nejdříve na ty, které o skladování čokolády tradují, abyste se vyvarovali začátečnických chyb.
Mýtus č. 1: Čokoládu je dobré skladovat v lednici
V lednici je sice dostatečný chlad, aby se čokoláda neroztekla, ale ani příliš nízká teplota není pro čokoládu ideální. Skladováním v lednici se pravděpodobně změní struktura i chuť čokolády, takže si neužijete ten správný požitek.
Mýtus č. 2: Čokoládu můžeme dát do mrazáku
V mrazáku panují ještě nižší teploty než v chladničce. Proto je zde ještě vyšší pravděpodobnost, že se na čokoládě objeví cukrový výkvět, a vy si tak čokoládu neužijete s náležitou parádou.
Mýtus č. 3: Čokoládu stačí zabalit do potravinářské fólie
Potravinářská fólie může být dobrým pomocníkem při skladování čokolády. Vždy je ale třeba ji ještě kombinovat s dalším obalem, abyste předešli působení vzduchu a světla.
Mýtus č. 4: Skladování všech druhů čokolády je stejné
Není to tak – každý druh čokolády má své specifické složení, a tak i každý druh čokolády má specifické skladovací potřeby.
Mýtus č. 5: U čokolády není potřeba řešit dobu expirace
Pokud nemá čokoláda stanoveno datum expirace, neznamená to, že ji po několika letech vyndáte ze skříně a užijtete si její stoprocentní chuť. I chuť a struktura čokolády časem degradují.
Mýtus č. 6: Čokoládu je dobré skladovat ve sklepě
Sklep může splňovat podmínku nižší teploty a přístupu světla. Avšak teplota ve sklepě může být v průběhu roku kolísavá, což čokoládě nesvědčí. Navíc jsou sklepy často vlhké, a to není pro čokoládu ideální.
Mýtus č. 7: Čokoládu stačí uschovat v původním obalu
Původní obal čokolády může být samozřejmě kvalitní. Přesto pokud chcete mít jistotu, že si čokoládu i po čase užijete v optimální kondici, doporučujeme ji umístit ještě do uzavíratelné dózy.
Jak skladovat mléčnou čokoládu
Mléčná čokoláda patří k nejoblíbenějším druhům čokolády zejména díky své jemné a krémové chuti, za kterou vděčí přidanému mléku. Oproti hořké čokoládě je sladší a také je v ní menší procentuální podíl kakaa.
Optimální podmínky pro skladování mléčné čokolády
Aby vaše mléčná čokoláda zůstala nadále jemná a krémová, měli byste dodržovat pár základních pravidel. Čokoládu byste měli skladovat na suchém místě bez přístupu vzduchu. Ideální teplota pro skladování mléčné čokolády se uvádí mezi 15 a 21 °C. Rozhodně tedy mléčná čokoláda nepatří do ledničky. Sice tím může za jistých okolností být prodloužena její trvanlivost, ale děje se tak na úkor její kvality.
Určitě byste také měli mléčnou čokoládu chránit před světlem, ať už se jedná o přímé sluneční světlo, nebo umělé světlo. Pro čokoládu zvolte ideálně zavírací dózu nebo sáček, abyste čokoládu ochránili před okolními vlivy včetně pachů.
Jak dlouho můžete skladovat mléčnou čokoládu
Mléčnou čokoládu můžete skladovat po poměrně dlouhou dobu, přesto ale mějte na paměti, že při delším skladování, i dobře provedeném, může čokoláda svou kvalitu ztrácet. Neotevřené balení mléčné čokolády můžete ve výše popsaných podmínkách skladovat 6 až 12 měsíců. Čím kvalitnější čokoláda, tím déle ji můžete skladovat.
Pokud čokoládu načnete a budete si ji chtít uskladnit na pozdější konzumaci, po uzavření a dodržení skladovacích podmínek získáte na dojedení čokolády maximálně pár měsíců.
Jak skladovat hořkou čokoládu
Hořká čokoláda vyniká svou vyváženou a bohatou hořkosladkou chutí. Oproti mléčné čokoládě neobsahuje hořká čokoláda mléčnou sušinu a také je v ní méně cukru. Naopak v ní najdeme více kakaové sušiny a kakaového másla. Hořká čokoláda je při skladování obzvláště náchylná na vlhkost, která může nepříjemně změnit její chuť.
Optimální podmínky pro skladování hořké čokolády
Aby si čokoláda zachovala svou hořkosladce bohatou chuť a výjimečnou strukturu, skladujte ji na suchém místě bez přístupu světla. Dále byste jí měli zajistit optimální teplotní podmínky bez nenadálých výkyvů. Jako optimální teplotní podmínky se pro skladování hořké čokolády uvádí 13 až 18 °C. Oproti mléčné čokoládě je tak potřeba nepatrně nižší teplota.
Nezapomínejte také na ochranu čokolády před světlem, umělým i přirozeným. Proto je dobré čokoládu umístit do uzavíratelné neprůhledné dózy. Jednak tím ochráníte čokoládu před světlem a jednak také před nežádoucími pachy z okolí.
Jak dlouho můžete skladovat hořkou čokoládu
Při dodržení všech výše popsaných skladovacích podmínek může vaše hořká kakaová vydržet skladování klidně i celý rok, nejkvalitnější čokolády i trochu déle, uvádí se dokonce až 2 roky. Avšak přesto nedoporučujeme s konzumací příliš otálet, po čase totiž i ta nejlepší čokoláda ztrácí své kvality.
Pokud budete chtít přechovat otevřenou hořkou čokoládu, umístěte ji do nádoby, která k ní nepropustí vzduch a ochrání ji před vlhkostí a pachy. Takto uskladněnou čokoládu můžete mít ještě několik měsíců.
Pokud máte doma hořkou čokoládu určenou na vaření, může při správných podmínkách i po otevření vydržet rok či déle. Výrobci totiž často počítají s tím, že jí při vaření nebo pečení spotřebujete jen malou část.
Jak skladovat bílou čokoládu
Bílá čokoláda se od hořké a mléčné liší tím, že k její výrobě se nepoužívá kakaová sušina, nýbrž pouze kakaové máslo. Proto je nutné věnovat skladování bílé čokolády zvláštní péči. V porovnání s ostatními typy je náchylnější na teplotní výkyvy a pohlcování okolních pachů.
Optimální podmínky pro skladování bílé čokolády
Základní podmínky jsou v podstatě stejné jako u jiných druhů čokolády. Bílá čokoláda potřebuje suché prostředí ideálně bez přístupu přirozeného nebo umělého světla. Ideální je uskladnění v neprůhledné dóze, která ji navíc chrání před přístupem vzduchu.
Ideální skladovací teplota je podobná jako u hořké čokolády, tedy mezi 13 a 18 °C. Tato teplota vám zaručí, že čokoláda zůstane v optimální kondici.
Jak dlouho můžete skladovat bílou čokoládu
Vzhledem k tomu, že se bílá čokoláda skládá především z kakaového másla, má ze všech druhů čokolád nejnižší dobu trvanlivosti. Ty nejkvalitnější kousky vydrží něco málo přes půl roku. Pokud užíváte speciální bílou čokoládu na vaření, bude její trvanlivost nepatrně delší. Výrobci totiž předpokládájí, že pouze zřídka se využije celá čokoláda najednou.
Zazásobte se čokoládou
Když už teď znáte nejdůležitější zásady pro skladování čokolády, můžete se vrhnout i do větších nákupů do zásoby. Pokud se o čokoládu opravdu dobře postaráte, je jisté, že i po čase si její chuť užijete v plném rozsahu. Přesto ale není dobré s konzumací čokolády otálet přespříliš, protože postupem času její chuť a struktura podléhají zkáze, ať ji uskladníte sebelépe.
Hledáte dárek, který potěší doslova každého? Dobře, možná ne úplně každého – ale většinu lidí rozhodně ano! S čokoládovými dárky je prakticky nemožné šlápnout vedle. Ať už vyberete klasickou tabulkovou čokoládu, luxusní bonboniéru, exkluzivní pralinky, nebo nápaditou čokoládovou sadu. V tomto článku vám poradíme, jak vybírat, abyste zaručeně potěšili i ty nejnáročnější čokogurmány.
Umění výběru čokoládového dárku
Myslíme si sice, že s čokoládou zkrátka nikdy neuděláte chybu, ale přesto to není úplně jednoduché. Každého totiž potěší něco trochu jiného, a výběr čokoládového dárku je proto potřeba patřičně zvážit. Co všechno byste měli vzít v potaz? Máme pro vás na úvod pár zlatých pravidel, kterými se při výběru řídit.
Vybírejte podle příležitosti
Tím nejdůležitějším, co byste měli při výběru zvážit, je příležitost, ke které se chystáte čokoládu věnovat. Pokud chcete čokoládou poděkovat kolegovi v práci, který za vás vyřídil nepříjemný úkol, postačí pravděpodobně méně nápaditý a nákladný čokoládový dárek, než jaký obdrží babička při oslavě kulatého jubilea. A úplně jiný dárek budete vybírat třeba k svátku zamilovaných.
Upřednostněte kvalitu před kvantitou
Při výběru čokolády není důležitá kvantita, ale kvalita. To platí vždy. Několika dobře vybranými, kvalitními pralinkami uděláte lepší dojem než velkou bonboniérou plnou méně kvalitní čokolády se spoustou rostlinných náhražek.
Nebojte se kombinovat
Čokoláda nabízí spoustu prostoru pro kreativitu! A pravý milovník čokolády ocení rozmanitost chuťových požitků. Proto se nebojte zkombinovat čokolády různých chutí, tvarů i textur. Máte tak navíc větší šanci, že obdarovanému přesně trefíte do vkusu – nebo mu pomůžete objevit novou oblíbenou příchuť čokolády.
Nepodceňujte balení
Nelahoďte jen chuťovým pohárkům, ale také oku. Velkou část výsledného dojmu tvoří prezentace. Tedy to, jak kvalitně a efektně je čokoláda balená. Pěkně zdobená papírová krabička nikdy neurazí, a pokud chcete vyloženě zabodovat, možností je celá řada od dřevěných krabiček až po originální plechové boxy.
Zlatá rada na závěr
Na závěr to nejdůležitější: nezapomeňte při výběru zohlednit toho, koho chcete obdarovat. Pojďme se podívat na to, jak vybrat perfektní čokoládu právě pro vašeho obdarovaného.
Vybírejte podle typu čokoholika
Vybrat tu správnou čokoládu může být někdy pořádná fuška. Platí pravidlo, že čím lépe dotyčnou osobu znáte, tím snáze se vám bude vybírat. Trochu vám to ale usnadníme. Váš obdarovaný totiž téměř jistě spadá do jedné z následujících kategorií.
Zastánce hořké chuti
Pokud hledáte čokoládový dárek pro někoho, kdo je příznivcem hořkosladké kontrastní chuti, neuděláte chybu, když budete hledat čokolády s vyšším procentuálním obsahem kakaa. Mezi ideální procentuální poměry patří čokolády kolem 70 až 85 %, což je hladina, ve které velmi dobře vyniká komplexní chuť čokoládové pochoutky.
Mezi nejoblíbenější čokoládové dárky patří samozřejmě tabulková hořká čokoláda nebo také tabulková Single Origin čokoláda, což je zjednodušeně řečeno čokoláda, která byla vyrobena z kakaových bobů pouze z jednoho regionu. Na výběr samozřejmě máte také ze široké škály čokoládových pralinek nebo čokoládových lanýžů.
Naše tipy:
Milovník bílé čokolády
Milovníci bílé čokolády jsou specifickou skupinou čokoholiků. U výběru bílé čokolády je potřeba postupovat velmi pečlivě a důkladně si pročíst její složení. Opravdu kvalitní bílá čokoláda musí totiž obsahovat vysoký podíl kakaového másla. Právě proto se v porovnání s ostatními čokoládami na jazyku nejrychleji rozpouští.
Bílou čokoládu můžete svým obdarovaným dopřát v rozličných formách. Klasika, která nezklame, je samozřejmě tabulková čokoláda, ale darovat můžete také třeba ovoce v bílé čokoládě.
Naše tipy:
Věčný pohodář
Do této skupiny patří všichni labužníci, kteří si rádi dopřejí čokoládu ve chvílích odpočinku, zkrátka když si chtějí ulevit od stresu a napětí. Pokud pro ně budete vybírat čokoládový dárek, jistě nešlápnete vedle s lahodnou horkou čokoládou. Tu skutečně kvalitní poznáte podle husté a krémové struktury. Potěšit také může čokoládový krém nebo pomazánka, která je velmi oblíbenou součástí nejrůznějších dárkových košů. A pro kreativní duše jsou skvělé také personalizované dárkové čokoládové sady.
Naše tipy:
Zdraví mlsouni
Mnoho lidí si také rádo vychutnává čokoládu pro její příznivý dopad na zdraví. Lidé z této skupiny ocení spíše hořkou čokoládu s vyšším procentem kakaa a minimem přidaného cukru. Úsměv na rtech jim také jistě vykouzlí ovoce nebo oříšky máčené v kvalitní čokoládě.
Naše tipy:
Společenští labužníci
Pro některé je čokoláda jednoznačně společenskou záležitostí, která tmelí vzájemné vztahy. Na tuto skupinu uděláte dojem, pokud přinesete vhodnou čokoládu pro společnou přípravu čokoládového fondue nebo jim rovnou sestavíte degustační sadu. Velmi neotřele a zajímavě by v ní mohla například působit čokoláda s červy, která se zaručeně stane předmětem vášnivých diskuzí!
Naše tipy:
Skutečný znalec čokolády
Skutečně náročnou disciplínou může být výběr čokolády pro někoho, kdo se považuje za jejího znalce. Znalci čokolády mají velmi vytříbené patro, a poznají tak i ty nejjemnější chuťové nuance. Jako ideální poměr kakaa v čokoládě se uvádí rozptyl mezi 70 a 85 %, případně vyšší – a váš znalec se nejspíš nesmíří s ničím menším.
Velký dojem uděláte také řemeslnými čokoládami, které nejsou v běžném supermarketu k dostání. Jistotou je vybírat ze Single Origin čokolád nebo Bean to Bar čokolád. Vedle nešlápnete ani s řemeslně vyráběnými čokoládovými pralinkami.
Naše tipy:
Čokoholik s fantazií
Pro ty, kdo se nespokojí s obyčejnou tabulkou čokolády, existují alternativy rozličných forem. Pokud chcete zážitek z obdarování čokoládou dotáhnout ještě dál, můžete milovníkovi čokolády vybrat dokonce personalizovaný dárek na míru. Možností je mnoho.
Můžete ho překvapit čokoládovou drobností, ale klidně také celou ručně vyráběnou čokoládovou sadou. Stačí jen vědět, co má váš blízký rád, a o zbytek už se postará vaše kreativita.
Milovníkovi motorismu můžete darovat znak oblíbeného vozu či motorky nebo realisticky vypadající klíčky od auta, zdravotníka potěšíte čokoládovým kufříkem první pomoci s čokoládovými náplastmi, domácí kutil se s chutí zakousne do nové sady nářadí. Fantazii se meze nekladou!
Naše tipy:
Mlsná drahá polovička
Pokud je vaše drahá polovička vyhraněným příznivcem určitého typu čokolády, máte vyhráno. Většinou to ale tak jednoduché není.
Určitě neuděláte chybu, když vsadíte na osvědčenou klasiku, mléčnou čokoládu s jemnou a krémovou strukturou, která patří mezi nejprodávanější druhy čokolády vůbec. Na výběr máte širokou škálu produktů, jako jsou čokoládové tyčinky, čokoládové pralinky nebo ořechy a ovoce v mléčné čokoládě. Ohromit ale dokáže i „obyčejná“ tabulková čokoláda, pokud vyberete zajímavou příchuť nebo ji opatříte pěkným dárkovým balením.
Nebojte se ani nápaditých čokoládových sad – ať už je budete vybírat podle zájmů vaší milované polovičky, nebo sáhnete po odvážnější variantě z kategorie erotických čokoládových sad.
Naše tipy:
Na co si dát pozor
Když už znáte typ vašeho čokoholika, musíte mít před finálním výběrem na paměti ještě jednu věc. Neméně důležitou. Má obdarovaný nějaké dietní omezení?
- Intolerance laktózy – Člověk s intolerancí laktózy sice neocení mléčnou čokoládu, ale i tak máte z čeho vybírat. Poohlédněte se mezi hořkými čokoládami bez přidaného mléka. Sázkou na jistotu je také štítek s označením veganské potraviny.
- Intolerance lepku – Ve většině čokolád nenajdete obilné produkty, které by způsobovaly celiakům problémy. Přesto je dobré nenechávat nic náhodě a pečlivě projít složení nebo sledovat certifikaci čokolád, ze kterých vybíráte.
- Alergie na ořechy – Alergie na ořechy často provází poměrně bouřlivá reakce, a tak si složení čokolády vždy ověřte. I čokolády, které vyloženě neobsahují kousky ořechů, vás mohou překvapit. Někteří výrobci používají například arašídy jako plnivo, zejména u levných čokolád.
- Alergie na sóju – Do čokolády se občas přidává také sójový lecitin, který usnadňuje její zpracovávání. Proto opět pozorně čtěte složení daného výrobku. Ty úplně nejkvalitnější čokolády nahrazují sójový lecitin vyšším podílem kakaového másla.
- Vegan – Vybírat čokoládu pro vegana nemusí být tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Veganské potraviny jsou totiž poměrně důsledně označovány, a tak stačí jen sledovat příslušnou certifikaci.
Balení: vstupní brána k úspěchu
Že bude čokoládový dárek trefou do černého, je díky našemu návodu prakticky zaručeno. Pokud jej ale chcete proměnit v nezapomenutelný zážitek, věnujte pozornost i pěknému balení.
Čokoládu můžete opatřit pořádnou mašlí, úhledně naskládat do dárkového košíku, můžete ji ale také nechat zabalit do tajemné dřevěné truhličky nebo v případě sady čokoládového nářadí třeba i do plechové bedny. Buďte zkrátka kreativní!
Vyberte tu pravou
Čokoláda je dárek, který boří hranice. Jejím správným výběrem můžete udělat nesmazatelný dojem. Obzvlášť pokud si dáte na jejím výběru záležet. Vezměte v potaz chuťové preference obdarovaného, přizpůsobte dárek tomu, co má rád, ohromte ho krásným dárkovým balením – a úspěch je zaručen!
Už víte, kterou vyberete? Pokud si stále nejste jistí, načerpejte inspiraci na našem e-shopu.
Čokoláda je pochoutka, která lidstvo snad nikdy neomrzí. Dokáže velmi příjemně balancovat mezi sladkou a hořkou chutí, rozpouští se na jazyku, a tak nás mlsání nestojí moc námahy. Dříve se dokonce považovala za afrodiziakum, a právě proto vzniklo její spojení se svátkem zamilovaných. Dnes už víme, že čokoláda jako afrodiziakum sice nepůsobí, ale spouští v našem organismu reakce, které vyplavují tzv. hormony štěstí. Co dalšího byste o čokoládě určitě měli vědět? Přece to, kde se vzala a jak se vyrábí! A právě na to si posvítíme v následujícím článku.
Nápoj bohů
Historie čokolády se píše už téměř 4 000 let. Lidé si ji dopřávali již v dobách dlouho před naším letopočtem. Na evropském kontinentu to bylo však mnohem později. Vše začalo ve střední a jižní Americe.
Olmékové jako průkopníci
Pravděpodobně první civilizací, která odhalila tajemství kakaových zrn, byli Olmékové, kteří osidlovali území dnešního Mexika a části střední Ameriky. Z archeologických nálezů vyplývá, že Olmékové sklízeli kakaové boby a připravovali z nich nápoj, který konzumovali během náboženských obřadů. Na čokoládovém nápoji starých Olméků byste si ale nejspíš příliš nepochutnali. Jejich kakaový nápoj se vyráběl smícháním kakaové pasty, vody a koření a byl velice hořký.
Posvátný nápoj i platidlo
Další civilizací, která si vychutnávala chuť kakaa, byli Mayové. Ti navíc používali kakaová zrna i jako platidlo – archeologové dokonce objevili padělaná zrna z hlíny. Zároveň bylo kakao nedílnou součástí náboženských obřadů a čokoláda byla vnímána jako posvátný nápoj. Pití čokolády také patřilo mezi společenské rituály, bylo symbolem pohostinství a přátelství.
Čokoládový nápoj Mayové připravovali tak, že přelévali směs z kakaové pasty, koření a vody z hrnce do hrnce. Tím se celá směs napěnila a vznikl nápoj, kterému říkali xocolatl, v překladu hořká voda. Postup zpracovávání kakaových bobů včetně pražení a mletí se později stal základem pro moderní výrobu čokolády.
Každodenní záliba Aztéků
Po zániku mayské civilizace se záliba v čokoládě neztratila. Propadli jí totiž i Aztékové. Podobně jako Mayové používali Aztékové kakaové boby jako platidlo a považovali čokoládu za nápoj bohů. Nejčastěji ji spojovali s bohem Quetzalcoatlem, který měl podobu opeřeného hada. Aztékové navíc požadovali po všech podrobených územích, aby jim platila daň v podobě kakaových bobů. Jednalo se tedy o velmi cennou komoditu.
Přečtěte si také: Horká čokoláda: Víme, odkud pochází i jak si ji nejlépe vychutnat!
Čokoláda se stala nápojem, který byl v elitních aztéckých kruzích konzumován každodenně. Například aztécký vládce Montezuma II. dokonce pil na povzbuzení a potenci až 50 šálků denně. Narozdíl od Mayů ale Aztékové pili čokoládu studenou.
Cortés objevuje čokoládu pro Evropany
V 16. století se do oblasti Mezoameriky dostal španělský conquistador Hernán Cortés. Nejdříve byl Aztéky přijat v jejich hlavním městě Tenochtitlánu, kde se seznámil i s čokoládou. Cortés se podílel na pádu Aztécké říše a kolonizaci střední Ameriky Španělskem – a jedním z mnoha důsledků bylo to, že Evropané poznali techniku a kulturu pití čokolády.
Čokoláda dobývá starý kontinent
Hořký nápoj zpočátku neslavil zásadní úspěch. Španěly ale rychle napadlo nápoj osladit a dochutit jiným kořením jako například skořicí. Mezi španělskou šlechtou se z horké čokolády brzy stal hit. Španělé svou gurmánskou pochoutku až do první poloviny 17. století úspěšně tajili před světem.
Jakmile se o ní ale zbytek Evropy konečně dozvěděl, začala se čokoláda rychle šířit celým kontinentem. V celé Evropě začaly jako houby po dešti růst čokoládové domy, obdoba dnešních kaváren, kde se popíjela horká čokoláda. Zrodil se nový trend mezi vyššími společenskými vrstvami.
Cesta k moderní výrobě čokolády
Poptávka po čokoládě se nevyhnutelně projevila i na nárůstu obchodu s otroky z Afriky, kteří obdělávali čokoládovníkové plantáže v Mezoamerice. Výroba čokolády byla navíc stále velmi náročným a zdlouhavým procesem.
Zásadní změnu do procesu výroby přinesl holandský chemik Coenraad van Houten. Především přišel s nápadem přidat do čokoládové směsi alkalické soli, aby se snížila její hořkost.
A kromě toho je považován za vynálezce lisu na čokoládu. Lis dokázal z pražených kakaových bobů vymačkat kakaové máslo, čímž se získal jemný kakaový prášek, který později vešel ve známost jako holandské kakao. Tento technologický postup zpřístupnil čokoládu širším lidovým vrstvám, a otevřel tak dveře k moderní výrobě čokolády.
Čokoláda dostává tvar
Prakticky celé devatenácté století hraje prim tekutá horká čokoláda, největší inovací bylo v podstatě jen přidání mléka místo vody. Přesto již v roce 1847 vznikla první čokoládová tyčinka. Pocházela z dílny britského čokolatéra Josepha Frye, a přestože byla velmi tvrdá, stala se bezpochyby přelomem v oboru. Fry jako jeden z prvních přimíchal do tekuté čokolády více kakaového másla a zjistil, že výslednou hmotu lze vytvarovat.
V roce 1875 napadlo Švýcara Daniela Petera přimíchat do čokolády mléčnou sušinu, a vznikla první mléčná čokoláda. O několik let později se Peter obchodně spojil se svým přítelem Henrim Nestlé a společnost Nestlé zaplavila trh touto novinkou.
Další vylepšení technologie výroby tuhé čokolády na sebe nedalo dlouho čekat. V roce 1879 přišel Švýcar Rodolphe Lindt s procesem výroby, který dnes známe jako konšování. Spočívá v míchání a provzdušňování čokolády, které má velký vliv na její strukturu i chuť. Většina výrobců si dnes přesný způsob konšování pečlivě střeží, protože se jedná o důležitou součást receptury.
Čokoláda se tak díky technologickému pokroku stala masovou záležitostí. V roce 1913 pak spatřila světlo světa první čokoládová pralinka, a tím se začal psát další obsáhlý čokoládový příběh.
Přečtěte si více: Belgická čokoláda: tradiční kvalita s inovativní chutí
Moderní výroba čokolády
Jak se tedy v současné době vyrábí čokoláda? Na zdánlivě jednoduchou otázku neexistuje úplně snadná odpověď. Ti nejlepší výrobci čokolády si samozřejmě bedlivě střeží výrobní tajemství svého čokoládového zlata. Pokusíme se vám tedy alespoň ve čtyřech bodech přiblížit proces výroby této lahodné pochoutky.
Výběr kakaových bobů a fermentace
Vše začíná již pečlivým výběrem kakaových bobů. Opravdu kvalitní čokolády nesou často označení Single Origin, které značí, že kakaové boby použité k výrobě dané čokolády pochází výhradně z jedné konkrétní oblasti.
Po sběru bobů dochází k vybrání kakaových zrn, která jsou následně na několik dní umístěna do fermentačních nádob. Zde při vyšších teplotách okolo 50 stupňů probíhají fermentační procesy. Tato fáze zpracování je pro čokoládu velmi důležitá, protože se při ní rozvíjí chuť kakaových zrn. Také je to fáze, kterou výrobci čokolády zpravidla nemají šanci ovlivnit, jelikož probíhá ještě u pěstitelů.
Sušení a pražení čokolády
Po úspěšné fermentaci obsahují kakaová zrna ještě přebytečnou vlhkost z fermentačního procesu, je proto důležité je vysušit. Při tradičním postupu výroby se kakaová zrna jednoduše vyskládají na předem určenou plochu a nechají se několik dní vysychat na slunci. Není asi žádným překvapením, že se při sušení uplatňuje i mechanizace, kdy jsou zrna sušena v továrních podmínkách v přesně regulované teplotě.
Podobně jako fermentace je pro chuť čokolády klíčové pražení, které navíc ze zrn odstraňuje poslední zbytky vlhkosti. Podle teploty a doby pražení se také předpřipravují zrna pro výrobu hořké, mléčné nebo bílé čokolády. Po upražení se zrna rychle zchladí, aby se pro další zpracování mohla odstranit vnější slupka.
Mletí a konšování
Po upražení se kakaová zrna očistí a rozemelou na jemnou kakaovou hmotu, která se následně zpracovává. Je také možné oddělit kakaové máslo a kakaovou sušinu a úpravou jejich poměru v hmotě určit vlastnosti vyrobené čokolády.
Konšování je důležitým procesem, který ovlivňuje zejména výslednou strukturu. Při konšování dochází k míchání čokoládové hmoty, ale zároveň také k jejímu provzdušňování, což čokoládě dává jemnou strukturu.
Při konšování je důležité, aby byla dodržena stálá teplota a kakaová hmota nezatuhla. Jen tak se může plně rozvinout její chuťový potenciál. Celý proces konšování může trvat od několika hodin do několika dní.
V této fázi se do čokolády přidávají další chutě jako ořechy nebo sušené ovoce. Čím dál oblíbenější příchutí je například i čokoláda s chilli.
Rozhoduje se také, zda bude vyrobená čokoláda mléčná, nebo hořká. To závisí na tom, co se do hmoty přidá. Pokud se přidáme sušené mléko, bude čokoláda mléčná. Do hořké čokolády už se přidává jen více kakaového másla a cukr.
Temperování čokolády
Ve fázi temperování, kdy je čokoláda střídavě zahřívána a ochlazována, získává čokoláda svůj lesklý vzhled, a pokud je temperace dobře provedená, čokoláda při rozlomení vydá krásné čisté „křup“.
Nakonec už zbývá jen čokoládu nalít do forem podle požadovaného tvaru a ty následně zchladit. Potom už může být ztuhlá čokoláda balena a předána ke spotřebě.
Trvale okouzlené lidstvo
Stopy historie čokolády nás zavedly daleko mimo Evropu. Objevili jsme spolu hořké tajemství starých mezoamerických civilizací a sledovali jeho cestu na starý kontinent. Přiblížili jsme si tak začátek příběhu čokoládového fenoménu, který dodnes spojuje lidi napříč generacemi po celém světě.
Čokoláda je jednoduše stálicí v seznamu našich „guilty pleasures“. Ať už si ji vychutnáte jako tekutou horkou čokoládu, nebo jako tabulkovou hořkou, mléčnou, či bílou, vaše chuťové pohárky se zkrátka pokaždé zaradují.
Když se řekne Belgie, vybavíme si hranolky, pivo, fotbal… a čokoládu. Ne nadarmo se Bruselu také někdy přezdívá hlavní světové město čokolády. Čokoláda je pro Belgičany tak důležitá komodita, že založili první „čokoládovou univerzitu“ na světě, belgický astronaut Frank de Winne dokonce v roce 2009 dorazil na Mezinárodní vesmírnou stanici s krabičkou belgických čokoládových lanýžů. Pojďme nyní společně nahlédnout do chuťově vytříbeného světa belgické čokolády.
Jak to všechno začalo?
Suroviny pro výrobu čokolády bychom paradoxně v belgických zeměpisných šířkách hledali těžko. První kontakt s čokoládou získala Belgie v době, kdy byla provincií Španělska. Španělsko bylo tehdy světovou velmocí s mnoha zámořskými koloniemi, odkud se mimo jiné dovážely i kakaové boby do belgických přístavů.
Technologický pokrok
Až do 19. století byla čokoláda (především ve formě nápoje) potěšením pouze pro vyšší společenské vrstvy. S příchodem průmyslové revoluce a parního stroje se však výroba kakaového másla stala efektivnější, a začaly tak klesat i její výrobní náklady.
V roce 1885 navíc belgický král získal do osobního držení rovníkové Kongo. Belgičané tak získali svou první kolonii, která se zároveň stala perfektním místem pro pěstování kakaových bobů.
Věhlasné belgické pralinky
Na přelomu století se čokoláda začala stávat dostupnou pochutinou i pro širší společenské vrstvy. A právě v této době spatřila světlo světa také první belgická pralinka. Konkrétně v roce 1912 zásluhou Jeana Neuhause mladšího, kterýl tak otevřel dveře rozličným chuťovým kreacím.
O tři roky později vyrobila jeho manželka, Louise Agostini, první krabičku, do které se pralinky balily. S trochou nadsázky vznikla první bonboniéra.
V průběhu 20. století se belgičtí výrobci čokolády jako Neuhaus, Godiva, Côte d´Or a Leonidas, jejichž tradice sahá mnohdy až do 19. století, staly celosvětově proslulými a vyhledávanými značkami.
Jak se vyrábí belgická čokoláda
Proces výroby belgické čokolády začíná už při výběru surovin. Belgické čokoládovny vyrábí čokoládu z kvalitních čokoládových bobů různých odrůd, které pocházejí z rozličných oblastí Afriky a Jižní Ameriky. Každý výrobce používá svou vlastní jedinečnou recepturu, nejčastěji se u belgické čokolády ale setkáváme s odrůdami Forastero, Trinitario a Criollo.
Kvalitní ingredience na prvním místě
Jelikož je často belgická čokoláda exportována ve formě pralinek, záleží také na kvalitě jejich náplně. Ať už se jedná o ovoce, likéry, nebo ořechy, i zde se dbá na výběr co nejkvalitnějších ingrediencí.
Chcete se o jednotlivých ingrediencích v kvalitní čokoládě dozvědět více? Přečtěte si také náš článek o tom, jak poznat kvalitní čokoládu.
Proces výroby belgické čokolády je dokonalým spojením moderních postupů a řemeslné práce. Mnoho belgických čokoládoven dodnes upřednostňuje tradiční ruční výrobu. Některé sice podlehly moderní strojové výrobě, ale mnohdy své belgické pralinky alespoň ručně zdobí.
Královsky kvalitní čokoláda
Za belgickou čokoládu nemůžete označit jen tak ledajaký čokoládový výrobek. Aby se čokoláda mohla nazývat belgickou, musí splnit přísné požadavky.
Celý její výrobní proces včetně konšování a temperování musí probíhat přímo v Belgii. Obsah kakaa v belgické čokoládě bývá 43 % a kakaové máslo nesmí být zředěno žádným dalším rostlinným tukem. V belgických čokoládách tak nikdy nenajdete palmový olej.
Ačkoliv jsou na belgickou čokoládu kladeny velké nároky, s řešením případných sporů o ochrannou známku je to v praxi složitější. Proto doporučujeme, abyste si kvalitu belgické čokolády vždy raději sami ověřili podle jejího složení.
Ty nejkvalitnější belgické (nejen) čokoládové společnosti mohou mít také propůjčenou královskou pečeť kvality, kterou udělují belgičtí panovníci nejexkluzivnějším tuzemským výrobcům.
Styly a příchutě belgické čokolády
Belgická čokoláda nabízí mnoho chuťových horizontů. Belgičané obecně rádi experimentují, vždyť i jejich národní pokrm – hranolky – si můžete dát s desítkami různých variant omáček. Pojďme tedy zběžně nahlédnout pod pokličku jejich čokoládového vkusu.
Belgická tabulková čokoláda
Klasickou formou, ve které si můžete dopřát belgickou čokoládu, je tabulka. Pokud byste se zeptali rodilého Belgičana, nejspíš by vám doporučil vyzkoušet mléčnou. Ta se totiž v Belgii těší značné popularitě.
Belgičtí čokolatéři ale rádi experimentují s přichutěmi, a tak i tabulky najdete v neotřelých chuťových variantách. Ať už vyzkoušíte čokoládu s nádechem mořské soli, slaným karamelem, různými ovocnými variacemi, nebo s chilli, určitě nebudete zklamaní.
Belgické pralinky
Byla by škoda zůstat u jedné příchuti, kterou nabízí tabulka čokolády. Pokud chcete zkoušet nejrůznější chuťové kreace, tak je lépe poznáte díky belgickým pralinkám.
Pralinky se staly symbolem řemeslné zručnosti belgických čokolatérů. Belgičané jsou opravdu mistři detailu – a každá pralinka je mistrovským dílem. Pralinky se odlévají do speciálních forem, díky kterým máte na výběr také ze široké škály tvarů.
Co se týče příchutí, i zde se místní čokolatéři snaží o co nejinvenčnější přístup. Vnější část pralinky může být vyrobena z mléčné, hořké i bílé čokolády. Prostor pro experimenty tak poskytuje především část vnitřní. Mezi náplněmi belgických pralinek narazíte na nejrůznější variace likérů, kávy, ovoce, koření nebo nugátu.
Belgické pralinky můžete také pořídit v luxusních baleních, a tak jsou oblíbeným dárkem.
Belgické čokoládové lanýže
Asi vás nepřekvapí, že v čokoládových lanýžích nenajdete ani kousek vzácné houby, jejíž název nesou. Svůj název získaly podle nepravidelného tvaru. Belgičané pravděpodobně nejsou autory původního receptu – nejspíše jej získali ve Francii –, bez diskuse však výrobní postup na přípravu čokoládových lanýžů dovedli k dokonalosti.
Základem je jemná krémová náplň ze smetany a čokolády zvaná ganache. Mistři výroby čokolády dokáží ganache vyrábět v různých konzistencích od té, co se postupně rozplyne na jazyku, až po tužší, kterou je potřeba žvýkat.
Vnější část lanýže je často jemně poprášena kvalitním kakaem pro navození sametového vzhledu. Není však ničím neobvyklým, když narazíte na lanýž potažený vrstvou čokolády nebo lanýž obalený v ořeších.
Ani belgické lanýže nejsou chuťově monotónní záležitostí. Narazíte na příchutě s koňakem, šampaňským, tiramisu a dalšími zajímavými možnostmi.
Nejznámější značky belgické čokolády
Belgie je opravdu zemí čokolády. Průměrný Belgičan sní zhruba 6 kilogramů čokolády ročně. Není divu, má totiž na výběr z bezmála dvou tisíc různých značek čokolády. Které značky belgické čokolády patří k těm nejznámějším?
Neuhaus
Historie značky Neuhaus, která se dnes pyšní královskou pečetí kvality, se začala psát už v polovině 19. století. Lékárník Jean Neuhaus tehdy hledal způsob, jak zakrýt hořkou chuť některých léků, a tak je začal pokrývat vrstvou čokolády.
Ve výrobce čokolády však společnost Neuhaus proměnil až jeho vnuk, který je považován za tvůrce první čokoládové pralinky. Belgická čokoláda Neuhaus rozhodně patří mezi značky, které byste měli vyzkoušet, skvěle snoubí tradiční a inovativní přistup k výrobě čokolády.
Godiva
Počátky této značky se datují do roku 1926, kdy čokolatér Pierre Draps starší začal ve své domácí dílně vyrábět první pralinky. Když zemřel, podnik převzali jeho synové, kteří se rozhodli firmu pojmenovat podle šlechtičny ze známé staroanglické pověsti. Podobně jako Neuhaus je i společnosti Godiva propůjčena belgická královská pečeť kvality.
Čokolády Godiva jsou vyráběny s úctou k tradici, ale neznamená to, že by se výrobce bál experimentovat. Spíše naopak. Během celého roku se můžete mimo stálou nabídku také setkat s množstvím limitovaných edic pralinek.
Leonidas
Jméno značce dal její zakladatel Řek Leonidas Kestekides, který se v roce 1910 usadil v belgickém Gentu. Zpočátku nabízel pralinky vyskládané na parapetu za posuvným okénkem – a nyní jsou pralinky Leonidas dostupné téměř po celém světě.
Svou čokoládu vyrábí Leonidas pomocí tradičních postupů za použití výhradně přírodních surovin. Hlavní vizí firmy je nabízet kvalitní a zároveň cenově dostupnou čokoládu, tak aby ji mohl ochutnat skutečně každý. I přesto, že jsou pralinky cenově dostupné, mohou se pochlubit prvotřídní kvalitou. Leonidas je totiž od roku 2013 oficiálním dodavatelem pro belgický královský dvůr.
Mary
Čokoládovna Mary je pojmenována podle své zakladatelky Mary Deluc. Mary svůj první obchod otevřela v roce 1919 v ulici rue Royale, kde bylo dennodenně možné potkat členy belgické královské rodiny. Ulice byla také hojně navštěvována aristokracií, a tak byla od počátku klientela čokoládovny exkluzivní.
Od počátku se Mary snažila, aby její výrobky byly co nejpreciznější, dokonce si vedla seznamy svých hostů a čokolád, které jim nejvíce chutnaly. Proslulost si získala také originálním balením čokolád do hedvábí a kovových krabiček.
Pralinky i lanýže Mary, které jsou dodnes ručně vyráběné, poskytují dokonalou harmonii chuti, vůně a vzhledu. Pozoruhodnost čokolády Mary neušla ani královské rodině, a tak je čokoládovna držitelem královské pečeti kvality.
Millésime
Čokoládovna Millésime je řemeslný výrobce BIO čokolád s označením Bean-To-Bar. Jejich čokolády pochází vždy ze specifické geografické oblasti, ročníku, a proto se vyrábí v omezeném množství.
Stejně jako u vína, srdcem jejich přístupu je pracovat výhradně s kakaovými boby z výjimečných plantáží, abych zdůraznili jejich vlastnosti. Nemíchají boby, regiony ani ročníky a veškerá jejich produkce je certifikovaná jako bio.
Májí úplnou kontrolu nad procesem přeměny surových kakaových bobů, od pražení až po výrobu hotových produktů podle výrobních procesů minulých let.
Udržitelnost a etika výroby
Mezi předními výrobci belgické čokolády silně rezonuje téma udržitelnosti výroby a etických principů. V současné době se tak čím dál častěji setkáte s ekologickým, udržitelným balením belgické čokolády a pralinek.
Mnoho výrobců belgické čokolády podporuje fair trade, čímž se zavazují k placení adekvátních částek svým dodavatelům. Přispívají tak ke zlepšení pracovních podmínek v regionech, které jsou producenty kakaových bobů.
Belgická čokoládová turistika
Fenoménem, který se s belgickou čokoládou pojí, je také čokoládová turistika. Ideálním místem pro poznávání belgické čokolády je samozřejmě Brusel, ale jako čokoturistu vás potěší i Antverpy nebo Gent. Právě v těchto městech najdete největší množství kvalitních čokoládoven, ve kterých na vás čekají pulty plné čerstvé belgické čokolády. Co byste v neměli minout, pokud se vydáte do Belgie za čokoládou?
- Navštivte výrobnu čokolády.
- Zkuste si vyrobit vlastní čokoládu.
- Zúčastněte se festivalu čokolády.
- A samozřejmě degustujte!
V naší nabídce najdete belgické čokolády od čokoládovny Millésime